Autor
Silvia
... má na starosti komunikačnú a mediálnu agendu, spravovanie sociálnych sietí a webovej stránky odboru prevencie kriminality. Jej pracovná pozícia je okrem koordinácie rôznych aktivít viac-menej podmienená písaním, kreativitou a tvorbou výstupov riešenej problematiky.
Zdieľajte článok
Kľúčové slová
súťaž ECPA EUCPN prevencia kriminality deti a mládež konferencia
Súvisiace články
Medzinárodnému kolu súťaže ECPA 2018 dominovali Fíni
Slovenská republika prezentovala projekt s názvom „Poznaním k hodnotnému životu”, ktorý predstavil víťaz národného kola súťaže ECPA Miroslav Schlesinger.
Téma Európskej ceny za prevenciu kriminality 2019 je zameraná na prevenciu drogovej kriminality, projekty je potrebné prihlásiť do 30. septembra
Fínske predsedníctvo tento rok vyhlásilo súťaž na tému “Znižovanie a prevencia drogovej kriminality a škôd spôsobených zneužívaním drog medzi mladými ľuďmi”.
Slovensko bude na decembrovej konferencii vo Fínsku reprezentovať projekt „Drogy sú cesta do tmy“
Do súťaže sa prihlásilo deväť projektov, ktoré boli odprezentované podľa pravidiel stanovených Európskou sieťou pre prevenciu kriminality.

Písmo: A-| A+

Výhercom medzinárodnej súťaže o dobrej praxi za rok 2019 je Švédsko
13. Dec 2019 o 17:00

Našu krajinu s projektom Drogy sú cesta do tmy reprezentoval Richard Kráľovič z OZ Metamorfozis, ktorý vyhral národné kolo.

Výhercom medzinárodnej súťaže o dobrej praxi za rok 2019 je Švédsko

Tohtoročné stretnutie národných zástupcov Európskej siete pre prevenciu kriminality (EUCPN) a Konferenciu EUCPN o najlepšej praxi v dňoch 11. až 12. 12. 2019 hostilo Fínsko (na tému „Znižovanie a prevencia drogovej kriminality a škôd spôsobených užívaním drog mladistvými“). Miestom stretnutí bolo kongresové a kultúrne centrum Helsiniek Finlandia Hall. Okrem vyhlásenia víťazných projektov a zhodnotenia celoročného prínosu svoje projekty mimo súťaž prezentovalo Rumunsko aj Nemecko.

Účastníkov stretnutia a národných zástupcov členských krajín EÚ v EUCPN privítal Aarne Kinnunen z odboru kriminálnej politiky Ministerstva spravodlivosti Fínska. Úvod zahŕňal vyhodnotenie práce sekretariátu EUCPN za posledných šesť mesiacov, schválenie rozpočtu EUCPN na roky 2020 až 2022, report o komunikácii EUCPN s verejnosťou za rok 2019 a plán na rok 2020. V prvej polovici roka 2020 bude tiež dostupný obnovený web EUCPN – každý príklad dobrej praxe bude sprístupnený aj vo forme videa, nie len v printovej podobe.

V rámci príkladov dobrej praxe vystúpila rumunská delegácia s prezentáciou k projektu Toolbox 15. Ide o súbor nástrojov, ktorý zahŕňa klady a zápory marketingu sociálnych sietí, influencerov, učenia na základe hier  a iných a porovnáva ho so „starou školou“ – offline prostredím. Zameriava sa na zvyšovanie povedomia a efektívnu komunikáciu maloletých v „digitálnom“ veku.

Foto: Slovenskú republiku vo Fínsku reprezentovala tajomníčka Rady vlády SR pre prevenciu kriminality Petra Barnová (piata sprava, dolný rad) a národná zástupkyňa SR v EUCPEN Gabriela Vilnerová (štvrtá sprava, dolný rad).

Rumuni ďalej predstavili projekt Proton, ktorý sa zameriava na zlepšenie existujúcich poznatkov o procesoch náboru do organizovaného zločinu a teroristických sietí prostredníctvom integrácie spoločenských a počítačových vied.

Nasledovala prezentácia nemeckej kampane s názvom Vreckové krádeže. EUCPN totiž zahajuje európsku kampaň zameranú na prevenciu zločincov počas hromadných udalostí. Použitím animovaných videí je cieľom zintenzívniť boj proti tomuto zločinu varovaním a informovaním občanov o tom, ako sa môžu chrániť.

Pred publikom vystúpil aj profesor Lieven Pauwels z Ghent University v Belgicku s témou „Od porušovania pravidiel dospievajúcimi až po integrovanú prevenciu kriminality. Analytický prístup.“ Po ňom nasledoval Gregory Burkhart z Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť, ktorý sa venoval téme „Vedecká prevencia užívania návykových látok“.

Projekty, ktoré zvíťazili v jednotlivých národných kolách toho-ktorého štátu, dostali príležitosť na prezentáciu priamo na konferencii. Našu krajinu s projektom Drogy sú cesta do tmy reprezentoval Richard KráľovičOZ Metamorfozis, ktorý vyhral národné kolo. Prvú cenu v hodnote 10-tisíc Eur si napokon vybojovali Švédi s projektom Sofielundský prístup (rozsiahla spolupráca a opatrenia, ktoré pomohli znížiť trestnú činnosť súvisiacu s drogami v obytnej oblasti), druhú priečku obsadil nemecký projekt Bengalo (vzdelávací a liečebný program pre páchateľov, ktorí vykonávajú trest odňatia slobody a majú problém s agresiou) a na treťom mieste skončilo Dánsko s anonymným digitálnym poradenstvom www.netstof.dk pre mladých ľudí, ktorí experimentujú s drogami alebo ich užívajú.

Foto: Projekt Drogy sú cesta do tmy