Autor
Silvia
... má na starosti komunikačnú a mediálnu agendu, spravovanie sociálnych sietí a webovej stránky odboru prevencie kriminality. Jej pracovná pozícia je okrem koordinácie rôznych aktivít viac-menej podmienená písaním, kreativitou a tvorbou výstupov riešenej problematiky.
Zdieľajte článok
Kľúčové slová
bezpečne online EUCPN kampaň počítačová bezpečnosť
Súvisiace články
Ako sa bezpečne pohybovať v prostredí internetu?
Na Slovensku sa problematike digitálneho občianstva venuje nezisková organizácia Digitálne Slovensko (digiQ). Práve od nej dostal odbor prevencie kriminality pozvanie na neformálne raňajky s novinármi.

Písmo: A-| A+

Október – európsky mesiac počítačovej bezpečnosti
17. Oct 2018 o 16:00

Počas tretieho októbrového týždňa spúšťa Európske stredisko pre boj proti počítačovej kriminalite spolu s Europolom spoločnú informačnú kampaň.

Október – európsky mesiac počítačovej bezpečnosti

Mesiac október je okrem iného európskym mesiacom počítačovej bezpečnosti. Pri tejto príležitosti aj tento rok Európska únia realizuje kampaň zameranú na zvyšovanie povedomia občanov, ktorá prebieha v celej Európe. Jej cieľom je podporiť kybernetickú bezpečnosť medzi občanmi a organizáciami a poskytnúť zdroje informácií na ochranu v online prostredí prostredníctvom vzdelávania a zdieľania osvedčených postupov.

Počas tretieho októbrového týždňa Európske stredisko pre boj proti počítačovej kriminalite spolu s Europolom, s ktorým má Európska sieť na predchádzanie trestnej činnosti (EUCPN) veľmi dobré vzťahy, spúšťa spoločnú informačnú kampaň na zvyšovanie povedomia verejnosti o počítačových podvodoch v mene hesla: „Prevezmite kontrolu nad digitálnym životom. Nebuďte obeťou počítačových podvodov!“ V rámci nej uvádzajú sedem najčastejších online finančných podvodov spolu s návodom, ako sa im vyhnúť.

Počítačoví kriminálnici neustále hľadajú spôsoby, ako sa obohatiť na úkor iných. Jednotlivci a organizácie sa často stávajú obeťami podvodov, ktoré zahŕňajú rôzne formy techník sociálneho inžinierstva, kde požadované informácie získavajú od osôb namiesto vniknutia do systému.

pc bezpečnosť

Tieto druhy podvodov sú typickým príkladom toho, ako ľahko môžu kybernetickí útočníci ovplyvňovať psychológiu a vnímanie ľudí. Nižšie uvedené tipy sú pomôckou, ako sa chrániť. Povedomie je vaša najlepšia obrana!

Všeobecné tipy:

• Pravidelne kontrolujte svoje online účty.

• Pravidelne kontrolujte svoj bankový účet a nahláste podozrivú aktivitu svojej banke.

• Vykonávajte online platby iba na zabezpečených webových stránkach (hľadajte na paneli URL zámok a https) a používajte zabezpečené pripojenia (vyberte mobilnú sieť namiesto verejnej siete wi-fi).

• Vaša banka vás nikdy nepožiada o citlivé informácie, ako sú napríklad váš online účet alebo osobné doklady prostredníctvom telefónu alebo e-mailu.

• Ak ponuka znie príliš lákavo na to, aby bola pravdivá, je to s najväčšou pravdepodobnosťou podvod.

• Majte svoje osobné údaje zabezpečené a dbajte na ich bezpečnosť.

• Buďte veľmi opatrní, koľko osobných informácií zdieľate na stránkach sociálnych sietí. Podvodníci môžu použiť vaše informácie a obrázky na vytvorenie falošnej identity alebo sa takto pre nich stanete ľahším terčom podvodu.

• Ak si myslíte, že ste podrobnosti o svojom účte poskytli podvodníkovi, okamžite kontaktujte svoju banku.

• Vždy nahláste akékoľvek podozrenie z podvodu na políciu, aj keď ste sa nestali jeho obeťou.


Bližšie informácie o každom zo siedmich online finančných podvodov sú uverejnené na facebookovej stránke Prevencia kriminality (https://sk-sk.facebook.com/prevenciakriminality).