Autor
Silvia
Silvia Škanderová má na starosti komunikačnú a mediálnu agendu, spravovanie sociálnych sietí a webovej stránky odboru prevencie kriminality. Študovala žurnalistiku, preto je jej pracovná pozícia okrem koordinácie rôznych aktivít viac-menej podmienená písaním, kreativitou a tvorbou novinárskych výstupov riešenej problematiky.
Zdieľajte článok
Kľúčové slová
Jozef Halcin bezpečná škola kampaň Bratislava alkohol krst deti a mládež
Otvárajme témy, o ktorých sa bežne nerozpráva
05. Apr 2018 o 16:00

Aktuálne prieskumy potvrdzujú, že potreba nadmerného pitia alkoholu narastá u stále mladších tínedžerov a výnimkou často nie sú ani deti vo veku od desať do jedenásť rokov.

Otvárajme témy, o ktorých sa bežne nerozpráva

#azdodna

Jednou z tabuizovaných tém je novodobý fenomén pitia alkoholu mladými dievčatami. Jeho jediný cieľ je rýchlo a čo najviac sa opiť a spája sa s neplnoletou dievčenskou populáciou. Túto problematiku svojím spracovaním ako prvé na Slovensku otvorilo občianske združenie Športom proti drogám a na projekte sa aktívne podieľa aj odbor prevencie kriminality a Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie.

Aktuálne prieskumy potvrdzujú, že potreba nadmerného pitia alkoholu narastá u stále mladších tínedžerov a výnimkou často nie sú ani deti vo veku od desať do jedenásť rokov. Ochutnať alkohol chce pravdepodobne skúsiť skoro každý mladý človek. Kde je však hranica medzi skúšaním a pravidelným pitím? Kedy sa prelomí? A aké následky si nesú ženy, ktoré počas tínedžerských alkoholových experimentov zažili aj iné traumy? Na tieto otázky sa snažili nájsť odpovede tvorcovia výchovno-vzdelávacieho filmového projektu pre mládež „Čo sme si, to sme si, vypime si? Dievčatá...“. Autorom námetu je Jaroslav Malchárek a na režisérsku stoličku si sadla Jana Pirohová.


Súčasťou tohto projektu je aj krátky dokumentárny film s názvom „Až do dna...“, ktorého premiéra a slávnostný krst sa konali 26. marca 2018 v bratislavskom Kine Lumière pod moderátorskou taktovkou Kataríny Brychtovej. Krstnými rodičmi sa stali naozaj zvučné mená – zľava raper KALI, slovenský reprezentant v atletike Ján Volko a jeho trénerka Naďa Bendová, autor námetu Jaroslav Malchárek, šéfredaktorka časopisu Slovenka Mária Miková a klinická psychologička Alica Kantorková.

Pred samotným premietaním sa uskutočnila aj tlačová konferencia. Na nej odpovedali zástupcom médií spomínaní krstní rodičia, autor námetu, režisérka a riaditeľ odboru prevencie kriminality Jozef Halcin.


Dokument si pozrelo viac ako dvesto pozvaných hostí, medzi ktorými boli zástupcovia odbornej verejnosti a študenti z bratislavských škôl. Práve mladí ľudia a odborníci sú cieľovou skupinou, pre ktorú je projekt určený. Náš odbor bude v blízkej dobe bezplatne distribuovať viac ako tristo DVD do škôl a vzdelávacích zariadení v pôsobnosti Ministerstva vnútra SR, keďže projekt má potenciál zefektívniť tematické aktivity v školskom prostredí aj mimo neho – napríklad ako výchovná pomôcka pre rodičov.


Prostredníctvom skutočných príbehov dievčat, ale aj výpovedí renomovaných odborníkov môžeme vidieť príčiny a vážne následky takéhoto pitia najmä po zdravotnej a sociálnej stránke. Film otvára dôležitú tému úlohy rodiny a spoločnosti ako kľúčového faktora pri formovaní postojov dieťaťa a tému predaja alkoholu neplnoletým konzumentom. Autori chcú aj takýmto spôsobom otvoriť oči rodičom - aby si uvedomili, že ich úloha pri tvorení hodnotového rebríčka a osobnosti ich detí je nezastupiteľná.

Súčasťou filmovej trilógie sú dva doplnkové dokumenty, ktoré sa dotýkajú témy vplyvu pitia alkoholu počas tehotenstva na vývin plodu a riziká pitia alkoholu z neoverených a nelegálnych zdrojov.

Text: (sš)

Foto: (Ján Krupčík, Roman Skyba)

chatIcon