Autor
Silvia
... má na starosti komunikačnú a mediálnu agendu, spravovanie sociálnych sietí a webovej stránky odboru prevencie kriminality. Jej pracovná pozícia je okrem koordinácie rôznych aktivít viac-menej podmienená písaním, kreativitou a tvorbou výstupov riešenej problematiky.
Zdieľajte článok
Kľúčové slová
bezpečná škola beseda bezpečne online prevencia kriminality
Súvisiace články
Domáce násilie a on-line podvody - najčastejšie problémy občanov aj počas vianočných sviatkov
Najviac klientov za rok 2021 sme zaznamenali v informačnej kancelárii v Bratislave, v Košiciach a v Trnave.
Upozorňujeme, že ťažkú situáciu vojnových utečencov z Ukrajiny môžu zneužiť obchodníci s ľuďmi
Obchodníci s ľuďmi môžu zneužiť situáciu ľudí utekajúcich pred vojnovým konfliktom z Ukrajiny.
Pri príležitosti Európskeho dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi sme spustili infokampaň na čerpacích staniciach
Nástrojom kampane sú polepy na zrkadlách ženských a mužských toaliet každej čerpacej stanice spoločnosti SLOVNAFT, a. s.

Písmo: A-| A+

Rok 2022 z pohľadu prevencie kriminality
24. Jan 2023 o 17:00

Rezort vnútra pomáha obetiam trestných činov už štyri roky.

Rok 2022 z pohľadu prevencie kriminality

Celoslovenský tím prevencie kriminality v rezorte vnútra v roku 2022 pomohol takmer tisícke klientov, a to prostredníctvom informačných kancelárií pre obete trestných činov. Pripravili celkovo 700 preventívnych aktivít pre viac ako 19-tisíc občanov SR.

Spolupracovali s 330 subjektmi venujúcimi sa pomoci obetiam trestných činov a vyškolili viac ako 1 500 policajtov, zamestnancov rezortu vnútra, ako aj externých lektorov a preventistov. 

Domáce násilie aj obchod s ľuďmi 

Rok 2022 priniesol mnoho náročných situácií pre občanov, ktorí sa s dôverou obrátili na pracovníkov informačných kancelárií pre obete trestných činov riadených odborom prevencie kriminality Ministerstva vnútra SR. Spomedzi neľahkých prípadov môžeme spomenúť napríklad:

  •  ohrozovanie života a zdravia páchateľmi z radov detí a mládeže

Informačná kancelária prijala správu od študentov nemenovanej školy, kde jeden z nich sa netajil zámerom fyzicky zlikvidovať členov pedagogického zboru. Prípad je aktuálne riešený orgánmi činnými v trestnom konaní.

  • domáce násilie

S prosbou o pomoc sa na informačnú kanceláriu obrátili aj viaceré ženy, ktoré, žiaľ, počas sviatočných chvíľ zažívali domáce násilie.

  • obchodovanie s ľuďmi

Pracovníkov informačných kancelárií požiadali o poskytnutie informačného poradenstva a podpory k prípadu, kde neznáma skupina mala zamestnávať vojnové odídenkyne z Ukrajiny, ktoré mali bývať v nevyhovujúcich podmienkachNavyše, neznámy páchateľ mal vybrané ženy voziť do rôznych miest za bližšie nezisteným účelom. Informačná kancelária bezodkladne spracovala oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich podozrenie zo spáchania trestného činu obchodovania s ľuďmi, ktoré bolo zaslané na národnú jednotku boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ.

Pomohli aj cudzincom a odídencom z Ukrajiny:

  • spolupráca s 227 subjektami pracujúcimi s touto cieľovou skupinou;
  • spolupráca s 9 tlmočníkmi pre potreby poskytovania pomoci obetiam trestných činov;
  • kampaň pre potenciálne obete obchodovania s ľuďmi na čerpacích staniciach.

Na poskytovanie pomoci osobám postihnutým vojnou na Ukrajine nachádzajúcim sa na území SR boli zástupcovia informačných kancelárií prítomní aj vo veľkokapacitných centrách. Pripájame jeden z prípadov, ktorý riešili:

  •  vojnový zločin

Klientom je vojnový odídenec z Ukrajiny v seniorskom veku, na informačnú kanceláriu sa obrátil po preventívnej aktivite, ktorú pracovníci realizovali pre ukrajinských seniorov. Pán odišiel z Ukrajiny v dôsledku vojny, pričom v čase odchodu bol jeho byt ešte v poriadku. O pár mesiacov sa však dozvedel, že ich bytový dom bol bombardovaný a zničený. Klient po poučení požiadal pracovníkov informačnej kancelárie, aby uvedenú skutočnosť oznámil Národnej kriminálnej agentúre Prezídia PZ, pričom on sám chce v tejto veci vypovedať pred vyšetrovateľom. Pracovníci informačnej kancelárie bezodkladne zaslali oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich spáchanie trestného činu vecne a miestne príslušnému orgánu.