Autor
Silvia
... má na starosti komunikačnú a mediálnu agendu, spravovanie sociálnych sietí a webovej stránky odboru prevencie kriminality. Jej pracovná pozícia je okrem koordinácie rôznych aktivít viac-menej podmienená písaním, kreativitou a tvorbou výstupov riešenej problematiky.
Zdieľajte článok
Kľúčové slová
bezpečný senior bezpečne online prevencia kriminality bezpečná komunita pomoc obetiam
Súvisiace články
Psychické týranie býva často horšie ako to fyzické – ako ho spoznať?
Najťažšie vo všetkých prípadoch je dokázať, že ide o psychické týranie, nakoľko takéto zážitky môžu byť zdrojom mentálnych problémov ovplyvňujúcich ďalšie vzťahy.
Informačné kancelárie pre obete trestných činov spolupracujú s operátormi krízových liniek
Operátori krízových liniek sú informovaní o informačných kanceláriách a v prípade, že si to situácia volajúceho vyžaduje, nasmerujú ho na konkrétne pracovisko.

Písmo: A-| A+

Domáce násilie a on-line podvody - najčastejšie problémy občanov aj počas vianočných sviatkov
22. Dec 2021 o 13:00

Najviac klientov za rok 2021 sme zaznamenali v informačnej kancelárii v Bratislave, v Košiciach a v Trnave.

Domáce  násilie a on-line podvody - najčastejšie problémy občanov aj počas vianočných sviatkov

Nárast počtu trestných činov páchaných v on-line prostredí či počet prípadov domáceho násilia počas pandémie evidujú pracovníci informačných kancelárií pre obete trestných činov (informačné kancelárie), ktorí občanom poskytujú bezplatné konzultácie a sprostredkúvajú odbornú pomoc. Na informačné kancelárie, ktoré sa nachádzajú na okresných úradoch/klientskych centrách, a to v každom krajskom meste a vybraných okresných mestách, sa len počas decembrových sviatkov od roku 2019 do 20. 12. 2021 obrátilo v priemere 50 občanov ročne. Činnosť v informačných kanceláriách je pre občanov preto zabezpečená aj počas tohtoročných vianočných sviatkov.

 

Najviac klientov za rok 2021 sme zaznamenali v informačnej kancelárii v Bratislave, v Košiciach a v Trnave. Keďže sa počet trestných činov páchaných v on-line prostredí za posledné obdobie zvýšil, zo skúseností odborníkov z odboru prevencie kriminality kancelárie MV SR predpokladáme, že podvodníci budú „úradovať“ aj počas vianočných sviatkov. Podvodníci môžu vyhľadávať predovšetkým osoby, ktoré sú osamelé a zneužívať ich dôveru či zraniteľnosť. V informačných kanceláriách sa najčastejšie stretávame s prípadmi on-line podvodných predajov a legendami typu:  „americký vojak“ či „falošný lekár“ a tiež s on-line komunikáciou so sexuálnym pozadím s cieľom vydierať obeť.


Foto: informačná kancelária v Bratislave


Pracovníci informačných kancelárií sa veľmi často stretávajú tiež s týraním seniorov rodinnými príslušníkmi. Spomenieme len jeden z mnohých prípadov. Ide napríklad o seniorku, ktorá sa stala obeťou domáceho násilia zo strany vlastnej dcéry, zároveň členky sekty. Dcéra klientky prechovávala nenávisť voči rodine, pričom táto nenávisť prerástla do dlhodobého psychického týrania, ekonomického týrania, a napokon aj do fyzického týrania matky. Trestné oznámenie po návšteve informačnej kancelárie podala klientka, momentálne je stále vo veci vedené trestné konanie. Ďalšie konkrétne prípady si občania môžu prečítať tu: https://prevenciakriminality.sk/p/konkretne-pripady. Informačné kancelárie svoje služby od roku 2018 poskytli viac ako 650 seniorkám a seniorom.


 

Informačné kancelárie pre obete trestných činov MV SR budú občanom k dispozícii aj počas vianočných sviatkov: https://prevenciakriminality.sk/p/potrebujem-pomoc

Odporúčame však vopred sa objednať e-mailom alebo telefonicky.