Autor
Silvia
Silvia Škanderová má na starosti komunikačnú a mediálnu agendu, spravovanie sociálnych sietí a webovej stránky odboru prevencie kriminality. Študovala žurnalistiku, preto je jej pracovná pozícia okrem koordinácie rôznych aktivít viac-menej podmienená písaním, kreativitou a tvorbou novinárskych výstupov riešenej problematiky.
Zdieľajte článok
Kľúčové slová
bezpečná škola beseda kampaň alkohol
Súvisiace články
Otvárajme témy, o ktorých sa bežne nerozpráva
Aktuálne prieskumy potvrdzujú, že potreba nadmerného pitia alkoholu narastá u stále mladších tínedžerov a výnimkou často nie sú ani deti vo veku od desať do jedenásť rokov.
A kedy ste naposledy pili vy?
03. Oct 2018 o 16:00

Pitie alkoholu mladými dievčatami – stále tabuizovaná téma, o ktorej sa hovorí málo. Aj odborníci sa zhodujú na tom, že tínedžerky sa v pití alkoholu emancipovali a vyrovnali chlapcom.

A kedy ste naposledy pili vy?

V marci tohto roka sme vás informovali o slávnostnej premiére výchovno-vzdelávacieho filmového projektu pre mládež „Čo sme si, to sme si, vypime si? Dievčatá...“, ktorý vytvorilo občianske združenie Športom proti drogám s účasťou Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie. Odbor prevencie kriminality kancelárie ministerky vnútra SR na ňom participuje prostredníctvom distribúcie DVD trilógie na školy a vzdelávacie zariadenia v pôsobnosti Ministerstva vnútra SR. Aby sme zistili názor tých, ktorých sa problematika najviac dotýka, vybrali sme sa na besedu na Gymnázium F. G. Lorcu v Bratislave.

Pitie alkoholu mladými dievčatami – novodobý fenomén a tiež stále tabuizovaná téma, o ktorej sa hovorí málo. Aj odborníci v dokumente sa zhodujú na tom, že tínedžerky sa v pití alkoholu emancipovali a vyrovnali chlapcom. Čo robí alkohol s telom mladého človeka, ktorý je vo vývoji? Ako vplýva na mozog a čo všetko mu hrozí pri pravidelnom a nadmernom pití alkoholu? Odpovede na tieto otázky sa snažili zodpovedať ľudia, ktorí sa s touto problematikou denne stretávajú. Ich vyjadrenia sú doplnené výpoveďami mladých ľudí, dynamickými a niekedy až šokujúcimi zábermi na následky nezodpovedného užitia alkoholu a emotívnou hudbou rapera KALIho, ktorý je jedným z krstných otcov projektu.

do dna

Na bilingválnom gymnáziu sme sa stretli s niekoľkými triedami prvákov. Na jednej hodine si decká pozreli hlavnú časť dokumentu s názvom Až do dna a počas druhej vyučovacej hodiny sme sa spoločne rozprávali o tom, čo si myslia, ako na nich film zapôsobil a ako vnímajú tento fenomén vo svojom okolí. Za odbor prevencie kriminality prednášku viedol riaditeľ Jozef Halcin, ktorého dopĺňal autor projektu Jaroslav Malchárek spolu s režisérkou filmu Janou Pirohovou. Nechýbala ani TV JOJ, ktorá tému prednášky spracovala do svojho spravodajstva.

tv joj

Musíme povedať, že niektorí študenti sa s nami pustili do debaty bez okolkov, tým ďalším rozviazalo jazyk anonymné kladenie otázok formou lístočkov. Prednášajúci sa celkom „zapotili“ a nechýbali ani otázky typu: „A kedy ste naposledy pili vy?“.

diskusia

Momentálne prebieha distribúcia DVD trilógie na školy a vzdelávacie zariadenia a my dúfame, že tento dokument sa stane súčasťou vyučovacieho procesu rôznych predmetov. Zároveň sme tým chceli dosiahnuť to, aby sa deti neostýchali pozrieť si film aj doma, napríklad s rodičmi, súrodencami alebo kamarátmi.