Autor
Silvia
... má na starosti komunikačnú a mediálnu agendu, spravovanie sociálnych sietí a webovej stránky odboru prevencie kriminality. Jej pracovná pozícia je okrem koordinácie rôznych aktivít viac-menej podmienená písaním, kreativitou a tvorbou výstupov riešenej problematiky.
Zdieľajte článok
Kľúčové slová
bezpečne online počítačová bezpečnosť prevencia kriminality internet deti a mládež bezpečná komunita
Súvisiace články
Deti, mládež a bezpečnejší internet
V uplynulom roku dostalo 22 % detí aspoň jednu správu so sexuálnym obsahom, 21 % detí bolo vystavených seba poškodzujúcemu a 10 % samovražednému obsahu.
Ako byť v bezpečí na sociálnych sieťach?
Možno patríte k rodičom, ktorí ostali doma pri deťoch, a preto je vhodný čas zamerať sa na aktivitu detí na sociálnych sieťach a preveriť ich bezpečnosť.

Písmo: A-| A+

UNICEF upozorňuje na zvýšený počet sexuálnych predátorov v čase koronakrízy
16. Apr 2020 o 14:20

Čím viac času trávia deti on-line, tým sú zraniteľnejšie. Nedostatok stretnutí sa môže prejaviť napríklad vo forme odosielania obrázkov so sexuálnym podtónom.

UNICEF upozorňuje na zvýšený počet sexuálnych predátorov v čase koronakrízy

Detský fond Organizácie spojených národov (ďalej len „UNICEF“) varuje, že súčasná koronakríza vyvoláva nárast sexuálnych predátorov v on-line prostredí a je nesmierne dôležité, aby rodičia tento fakt nepodceňovali. V čase, keď sa vyučovanie presunulo do domácností, je riziku groomingu, sextingu a kyberšikanovania vystavený oveľa väčší počet detí a mladistvých ako počas bežnej školskej prevádzky (viac ako 1,5 miliardy po celom svete).

Vzdelávanie nie je jediná oblasť každodenného života, ktorá sa presunula na internet. Je ňou aj socializácia a budovanie priateľstiev, ktorými deti nahrádzajú nedostatok osobného kontaktu. Čím viac času trávia on-line, tým sú zraniteľnejšie. Nedostatok osobných stretnutí alebo aj nuda sa môžu prejaviť napríklad vo forme odosielania obrázkov so sexuálnym podtónom. Zdieľanie citlivého obsahu môže byť zneužité na vydieranie za účelom raniť, ale aj pre finančné obohatenie páchateľa, prípadne budúceho sexuálneho zneužitia obete. UNICEF upozorňuje, že dievčatá sú ako potenciálne obete v tomto ohľade rizikovejšie ako chlapci.

Foto: Európska sieť pre prevenciu kriminality

Zároveň podotýka, že zvýšený a neštruktúrovaný čas trávený on-line zvyšuje riziko kyberšikanovania, ale rovnako môže vystaviť deti potenciálne škodlivému, násilnému alebo zavádzajúcemu obsahu aj v súvislosti s vírusom COVID-19.

Rodičia, uvedomujeme si, že sa nachádzate v ťažkej situácii - z mnohých z vás sa zo dňa na deň stali učitelia. Nezabúdajte však deti vychovávať, veďte s nimi otvorené rozhovory o tom, ako a s kým komunikujú on-line.

Stanovte si s deťmi pravidlá používania internetu a časový harmonogram na:

-          plnenie školských povinností a 

-          socializáciu s priateľmi.

 

Ak ste to ešte neurobili...:

-          oboznámte sa s rozsahom on-line výučby školy, ktorú navštevuje vaše dieťa;

-          dávajte pozor na príznaky úzkosti u detí, ktoré sa môžu objaviť v súvislosti s ich on-line činnosťami;

-          ak sa vo vašej rodine stalo niečo podobné, nenechajte sa vydierať a čo najskôr s touto skutočnosťou oboznámte políciu osobne alebo na čísle 158;

-          v rámci Slovenska existujú podporné linky, na ktoré sa môžete obrátiť, ako napríklad: www.ipcko.sk, Linka detskej istoty;

-          zveriť sa môžete aj nám na odbore prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR – Pomoc obetiam.

 

Zdroj: UNICEF