Autor
Denis
...podieľa sa na spravovaní FB stránky Prevencia kriminality, webovej stránky www.prevenciakriminality.sk a zverejňovaní aktuálnych informácií na webovej doméne MV SR (Prevencia kriminality/Aktuality).
Zdieľajte článok
Kľúčové slová
bezpečná škola bezpečne online počítačová bezpečnosť internet deti a mládež bezpečná komunita
Súvisiace články
Ako sa bezpečne pohybovať v prostredí internetu?
Na Slovensku sa problematike digitálneho občianstva venuje nezisková organizácia Digitálne Slovensko (digiQ). Práve od nej dostal odbor prevencie kriminality pozvanie na neformálne raňajky s novinármi.
Nebezpečné výzvy v online prostredí
Podujatie organizovalo Gymnázium Malacky v rámci podporeného projektu Nebezpečné výzvy v online prostredí.
Ako využiť internet na spoločné dobro a spoluprácu
Cieľom podujatia bolo stimulovať diskusiu a navrhnúť odporúčania, ako môže internet podporovať uplatňovanie myšlienky (digitálneho) občianstva v praxi.
Deti, mládež a bezpečnejší internet
V uplynulom roku dostalo 22 % detí aspoň jednu správu so sexuálnym obsahom, 21 % detí bolo vystavených seba poškodzujúcemu a 10 % samovražednému obsahu.

Písmo: A-| A+

Ako byť v bezpečí na sociálnych sieťach?
16. Mar 2020 o 23:55

Možno patríte k rodičom, ktorí ostali doma pri deťoch, a preto je vhodný čas zamerať sa na aktivitu detí na sociálnych sieťach a preveriť ich bezpečnosť.

Ako byť v bezpečí na sociálnych sieťach?

V súvislosti s mimoriadnou situáciou, ktorá bola s platnosťou od 12. marca 2020 vyhlásená na území SR, je vysoko pravdepodobné, že deti a mladiství budú tráviť viac času na internete ako počas riadnych vyučovacích dní. Možno patríte k rodičom, ktorí z tohto dôvodu ostali doma pri deťoch, a preto je vhodný čas zamerať sa na aktivitu detí na sociálnych sieťach a preveriť ich bezpečnosť.


Nastavenie súkromia


Okrem obmedzenia času, ktorý vaše ratolesti trávia na sociálnych sieťach, môžete ich chrániť aj preverením nastavení súkromia na každej jednej sociálnej sieti, ktorú používajú. Je veľmi dôležité, aby boli ich profily súkromné, nie verejné (možné upraviť v nastaveniach)!

Uistite sa, že nezverejňujú všetky svoje údaje. Tým myslíme názov základnej alebo strednej školy, ktorú navštevujú, miesto trvalého bydliska či mená rodinných príslušníkov. Je to možno ťažko uveriteľné, ale dieťa sa tým stáva ľahko vystopovateľné a to často zaujíma aj takzvaných (sexuálnych) predátorov.

Silné heslo je základným opatrením ako sa chrániť pre tými, ktorí by chceli ukradnúť identitu vás alebo vášho dieťaťa. Mená domácich miláčikov, detí, adresy alebo dátumy narodenia sú maximálne nevhodné a jednoducho ukradnuteľné! Heslo by malo obsahovať minimálne 8 znakov v zložení: veľké, malé písmená, číslice, špeciálne znaky (? * # @ !).

Neberte (zdieľané) príspevky na sociálnych sieťach vašich detí na ľahkú váhu. Odporúčame vám preto upraviť nastavenie profilu/účtu tak, aby príspevky a aktivity vašich detí videli len ich priatelia. V konečnom dôsledku, nevhodné obrázky alebo príspevky napísané v návale hnevu ich môžu v budúcnosti dostať do úzkych alebo sa za ne môžu s odstupom času hanbiť. 

Preverte, kto sú ich online priatelia, či ich všetkých reálne poznáte/poznajú. Ľudia, s ktorými sa osobne nepoznajú, by nemali byť ich „online priateľmi“, nakoľko je takmer nemožné preveriť ich identitu a úmysly, prečo sa chcú „priateliť“ takýmto spôsobom práve s vašim dieťaťom.


Fotografie


Je dôležité rešpektovať súkromie aj svojho okolia, preto si s deťmi pohovorte a vysvetlite im, že nie je vhodné, aby svojich kamarátov označovali na fotografiách bez ich súhlasu, pretože sa tým stávajú rovnako ľahko vystopovateľní, ako sme už spomenuli vyššie vo vzťahu k vašim deťom. Rovnako rizikové je aj v čase letnej dovolenky označovať celú rodinu na fotografiách v zahraničí, pretože tým nabádate potenciálnych zlodejov na nežiaducu návštevu do vášho prázdneho bytu.

Riziko, že profilová fotografia bude zneužitá alebo „zfotošopovaná (upravená na využitie tretej osoby)“ je reálne, pretože táto fotografia je viditeľná aj pre ľudí, ktorí nie sú vašimi priateľmi, napríklad na Facebooku. Ideálne je preto nepoužívať fotografiu celej tváre, veľmi zblízka alebo celej rodiny (pre mamičky – ani fotky vašich malých detí!), ale keď už, tak napríklad v slnečných okuliaroch, fotenú od chrbta alebo fotku vášho domáceho miláčika, aby ste predošli jej zneužitiu.

Uistite sa, že vaše dieťa nezverejňuje vyzývavé fotografie (hlboké výstrihy, fotky poprsia, v bikinách alebo spodnej bielizni), fotografie, na ktorých mladiství vyzerajú dospelo, pretože sa vystavujú zvýšenému riziku, že ich budú kontaktovať sexuálni predátori za účelom vymámenia explicitných fotografií a videí, na základe ktorých ich môžu v budúcosti vydierať.

IT odborníci tvrdia, že takmer každé dieťa má dva až tri profily na Instagrame, pričom rodičia vedia len o jednom z nich. Keď to rozložíme na drobné - jeden profil pre rodinu a najbližších rodinných priateľov, jeden profil pre spolužiakov a kamarátov, kde rebelujú a pridávajú „dospelácke“ fotky a jeden profil, kde sledujú ich veku neprístupných užívateľov (napr. obnažené obrázky). Podľa európskeho priemeru sa dieťa prvýkrát stretne s pornografickým obsahom niekedy medzi ôsmym/deviatym rokom života, preto by sme na vás chceli apelovať, že nie krikom, ale diskusiou a všeobecným záujmom rodičov o to, s kým a o čom si ich deti píšu, aký obsah zvyknú vyhľadávať, či vedia, ako sa správať bezpečne na sociálnych sieťach, môžete dosiahnuť oveľa viac. Opačne by to mohlo v praxi znamenať, že dieťa sa zľakne, takpovediac „uzamkne“ a bude robiť všetko preto, aby sa o ňom rodič dozvedel čo najmenej, čiže aby ho nemohol ešte viac skritizovať.

Deti sú inteligentné a vnímavé, preto s nimi o ich súkromí na internete pokojne diskutujte, pýtajte sa ich, nechajte si od nich pomôcť a poradiť vo vzťahu k internetu a technológiám, pretože budovanie dôvery medzi rodičom a dieťaťom je základom prevencie aj na internete.

P. S.: V prípade, že nie ste technické typy, dajte nám vedieť a pripravíme pre vás obrázkový manuál ako nastaviť súkromie na najpoužívanejších sociálnych sieťach.

Zdroj titulnej fotografie: Európska sieť pre prevenciu kriminality