Autor
Silvia
... má na starosti komunikačnú a mediálnu agendu, spravovanie sociálnych sietí a webovej stránky odboru prevencie kriminality. Jej pracovná pozícia je okrem koordinácie rôznych aktivít viac-menej podmienená písaním, kreativitou a tvorbou výstupov riešenej problematiky.
Zdieľajte článok
Kľúčové slová
bezpečný senior bezpečná škola prevencia kriminality bezpečná komunita pomoc obetiam
Súvisiace články
Otvorili sme prvú informačnú kanceláriu pre obete
Bola otvorená prvá z ôsmich informačných kancelárií na Klientskom centre Okresného úradu Banská Bystrica.
V Trenčíne sme sprístupnili ďalšiu krajskú informačnú kanceláriu
Aktivity kancelárie, rovnako ako vo všetkých krajoch, sa budú predovšetkým zameriavať na obete z radov seniorov.
Otvorenie bratislavskej Informačnej kancelárie dopadlo na výbornú
Počas otvorenia vystúpil aj senior, ktorý sa zamestnancom kontaktného bodu poďakoval za pomoc, ktorú poskytli jeho bratovi.

Písmo: A-| A+

Informačné kancelárie pre obete trestných činov otvorili dvere verejnosti aj odborníkom
05. Dec 2019 o 17:00

Cieľom Dňa otvorených dverí bolo napríklad priblížiť sa ľuďom, ktorí na klientskych centrách alebo úradoch vybavujú bežnú agendu.

Informačné kancelárie pre obete trestných činov otvorili dvere verejnosti aj odborníkom

Prelom novembra a decembra bol pre celoslovenský tím projektu Pomoc obetiam veľmi intenzívny. Popri klasických pracovných stretnutiach, organizovaní besied so študentmi či seniormi a riešení problémov klientov sa na každej Informačnej kancelárii pre obete trestných činov konal Deň otvorených dverí. Cieľom takéhoto dňa bolo priblížiť sa ľuďom, ktorí na klientskych centrách alebo úradoch vybavujú bežnú agendu a tiež oboznámiť s novinkami nových alebo dávnejšie skontaktovaných odborných partnerov.

Pracovníci každej informačnej kancelárie čakali okoloidúcich vo vstupnej hale klientskeho centra alebo okresného úradu (podľa toho, kde kancelária sídli). Verejnosť mala možnosť porozprávať sa s koordinátorom na regionálnej úrovni, asistentom koordinátora či odborníkom na sociálnu, psychologickú alebo právnu pomoc/sprostredkovanie, ktorí popisovali najčastejšie prípady ich doterajšej praxe, ich riešenie a výsledok, odporúčania a rady.

Foto: Tím prešovskej Informačnej kancelárie pre obete trestných činov počas DOD Prešov

Zároveň boli pre ľudí k dispozícii rôzne prezentačné materiály, brožúry, letáky a bezpečnostné predmety, ktoré odboru prevencie kriminality (OPK) do každého okresného mesta ochotne dodala Sekcia krízového riadenia MV SR. Koordinátor na regionálnej úrovni Prešov Martin Jurica vyzdvihol prítomnosť viacerých generácií: „Prešovský Deň otvorených dverí s nami absolvoval aj 99-ročný dobrovoľný kolega, pán Ján. Veľmi dobre ho dopĺňala účasť študentov z Inštitútu edukológie a sociálnej práce Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity.“

Foto: J. Halcin počas prezentácie k DOD Bratislava

Popri celodennom programe sa tiež v každom meste konala oficiálna prezentácia riaditeľa OPK a garanta projektu Jozefa Halcina. V nej odbornej verejnosti, študentom vysokých škôl a zástupcom seniorských organizácií ozrejmoval problematiku pomoci obetiam a dotýkal sa faktov každej cieľovej skupiny. Okrem podvodov na senioroch teda rozprával aj o obchodovaní s ľuďmi, domácom násilí či boji proti extrémizmu. Na podujatí mohli pozvaní hostia a novinári s prezentujúcim, zamestnancami kancelárie či regionálnymi odborníkmi diskutovať a pýtať sa všetko, čo ich k téme zaujímalo.

Foto: Asistentky koordinátora Katarína Frimerová a Katarína Bortáková počas DOD Košice

„Napriek tomu, že práca s obeťami trestných činov so sebou prináša ťažké okamihy, dajú sa v nej nájsť i pozitíva. Vyvážením rôznych situácií, ktoré riešime, je spätná väzba klientov, ktorí aj osobne prišli na bratislavský Deň otvorených dverí. Viacerí z nich potvrdili, že flexibilita, profesionalita a citlivý prístup, s akým sa stretli, zásadne zmenila, resp. ukončila alebo stlmila ich viacmesačné alebo aj dlhoročné trápenia. Teší nás, že klienti nachádzajú na našich pracoviskách tú správnu pomoc,“ zakončil koordinátor na regionálnej úrovni Bratislava Miroslav Schlesinger.

Foto: Prezentácia počas DOD Žilina