Autor
Silvia
... má na starosti komunikačnú a mediálnu agendu, spravovanie sociálnych sietí a webovej stránky odboru prevencie kriminality. Jej pracovná pozícia je okrem koordinácie rôznych aktivít viac-menej podmienená písaním, kreativitou a tvorbou výstupov riešenej problematiky.
Zdieľajte článok
Kľúčové slová
obete trestných činov bezpečne online LiveChat pomoc obetiam
Vyskúšajte ďalší zo spôsobov pomoci obetiam - online poradňu
03. Sep 2019 o 00:01

Online poradňa je pre užívateľov internetu, ktorí sa chcú na začiatok len niečo opýtať alebo nemajú v danom momente možnosť navštíviť informačnú kanceláriu osobne.

Vyskúšajte ďalší zo spôsobov pomoci obetiam - online poradňu

Pomoc obetiam alebo potenciálnym obetiam je vykonávaná prostredníctvom aktívnej organizácie preventívnych aktivít, vyhľadávania kontaktov, informovania autorít činných v konkrétnych regiónoch a práce s klientmi priamo v kontaktných bodoch. Ako podpora k týmto základným činnostiam bol zriadený aj LiveChat – online poradňa pre užívateľov internetu, ktorí sa chcú na začiatok len niečo opýtať alebo nemajú v danom momente možnosť navštíviť informačnú kanceláriu osobne.

Spustenie ďalšieho zo spôsobov pomoci obetiam a poradenstva v oblasti prevencie kriminality prostredníctvom nového systému na webovej stránke prevenciakriminality.sk je užitočným krokom ako pre pracovníkov kontaktných bodov, tak aj pre pracovníkov odboru prevencie kriminality, ktorý projekt Pomoci obetiam v rámci rezortu vnútra zastrešuje. Ide o bežnú (anonymnú) komunikáciu s návštevníkmi webu, na ktorú sú ľudia zvyknutí aj pri iných internetových stránkach. Okrem pomoci obetiam tak čitatelia a návštevníci dostanú odpovede na otázky zo všetkých oblastí, ktorým sa odbor prevencie kriminality venuje a ktoré sú verejne dostupné. V prípade, že si odpoveď bude vyžadovať osobné stretnutie, operátori sa pokúsia dohodnúť si termín alebo nasmerovať pýtajúcu sa osobu na príslušné inštitúcie.

Ako poradňa funguje pre bežného používateľa?

LiveChat (online poradňa), ktorý nájdete v pravom spodnom rohu obrazovky, je rozdelený do viacerých kategórií – Pomoc obetiam, Boj proti extrémizmu, Domáca/medzinárodná spolupráca, Dotácie/výzvy, Obchodovanie s ľuďmi, Protikorupčná politika a Médiá/iné.

Dôležité je, aby ste zadali kraj, z ktorého pochádzate a následne si vybrali kategóriu, ktorá vás zaujíma. Otázky kladiete anonymne, stačí uviesť vaše krstné meno alebo prezývku a v prípade záujmu môžete (ale nemusíte) uviesť aj svoju e-mailovú adresu, ktorú môžeme využiť na neskoršiu komunikáciu. V prípade otázky v kategórii Pomoc obetiam vám odpovie operátor z konkrétneho kraja (príslušného kontaktného bodu). Pri ostatných témach s vami budú komunikovať pracovníci odboru prevencie kriminality alebo centrála Národného projektu sídliaca v Bratislave.

V prípade, že nemôžete ostať online, stránku zatvorte a správu od nás si nájdete pri ďalšom vstupe na web z rovnakého elektronického zariadenia, z ktorého ste písali. Online poradňa funguje v pracovných dňoch od 8.00 do 15.00 hod. Po tomto čase môžete odoslať otázku a my si ju nájdeme nasledujúci deň.

chatIcon