Autor
Silvia
Silvia Škanderová má na starosti komunikačnú a mediálnu agendu, spravovanie sociálnych sietí a webovej stránky odboru prevencie kriminality. Študovala žurnalistiku, preto je jej pracovná pozícia okrem koordinácie rôznych aktivít viac-menej podmienená písaním, kreativitou a tvorbou novinárskych výstupov riešenej problematiky.
Zdieľajte článok
Kľúčové slová
bezpečná škola beseda prevencia kriminality alkohol
Súvisiace články
A kedy ste naposledy pili vy?
Pitie alkoholu mladými dievčatami – stále tabuizovaná téma, o ktorej sa hovorí málo. Aj odborníci sa zhodujú na tom, že tínedžerky sa v pití alkoholu emancipovali a vyrovnali chlapcom.
Otvárajme témy, o ktorých sa bežne nerozpráva
Aktuálne prieskumy potvrdzujú, že potreba nadmerného pitia alkoholu narastá u stále mladších tínedžerov a výnimkou často nie sú ani deti vo veku od desať do jedenásť rokov.
Príjemná dvojhodinovka o častom pití alkoholu mladými dievčatami
26. Apr 2019 o 09:00

S prednáškou o pití alkoholu mladistvými dievčatami sme sa zastavili na Gymnáziu na ul. L. Sáru v Bratislave. S triedou prvého ročníka sme strávili príjemný čas.

Príjemná dvojhodinovka o častom pití alkoholu mladými dievčatami

Na stretnutia so študentmi stredných škôl chodievame veľmi radi, aj keď sa témy odboru prevencie kriminality nedotýkajú práve najjednoduchších oblastí. V apríli sme sa s prednáškou o nárazovom pití alkoholických nápojov mladistvými dievčatami zastavili na Gymnáziu na ulici L. Sáru v Bratislave. S triedou prvého ročníka sme strávili príjemnú a dúfame, že aj poučnú dvojhodinovku.

K „alkoholovej“ problematike sa odbor prevencie kriminality prednedávnom stal jedným z partnerov výchovno-vzdelávacieho filmového projektu pre mládež „Čo sme si to sme, vypime si? Dievčatá...“ (tri DVD), ktorý vytvorilo občianske združenie Športom proti drogám v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR a Výskumným ústavom detskej psychológie a patopsychológie. Ide o prevenciu pravidelného nadmerného užívania alkoholických nápojov tínedžermi so zameraním na neplnoleté dievčatá vo veku od trinásť do sedemnásť rokov (tzv. binge drinking).

V súčasnosti je veľmi častým fenoménom piatkové a sobotné pitie alkoholu. Veľa mladých ľudí to považuje za normálne a nemyslia pri tom na problémy, ktoré im takéto konanie môže spôsobiť. Dokumentárny film sa prostredníctvom skutočných svedectiev, výpovedí profesionálov a emotívnych záberov snaží priblížiť mysleniu tínedžerov. Cieľom projektu je tiež pomôcť pedagógom a výchovným pracovníkom pri práci s mladými ľuďmi v prevencii užívania alkoholu a iných návykových látok.

Prvá časť prednášky na gymnáziu bola venovaná premietaniu hlavného dokumentu s názvom „Až do dna“, ktorý má dĺžku klasickej vyučovacej hodiny. Potom nasledovala uvoľnená diskusia s riaditeľom odboru prevencie kriminality Jozefom Halcinom a autorom projektu Jaroslavom Malchárkom, ktorí už spoločne tvoria zohratú dvojicu.

V prvej časti distribúcie v roku 2018 boli DVD balíčky distribuované na určitý počet slovenských základných a stredných škôl a výchovných zariadení. Momentálne je rozpracovaná aj distribúcia pre rok 2019.