Autor
Silvia
Silvia Škanderová má na starosti komunikačnú a mediálnu agendu, spravovanie sociálnych sietí a webovej stránky odboru prevencie kriminality. Študovala žurnalistiku, preto je jej pracovná pozícia okrem koordinácie rôznych aktivít viac-menej podmienená písaním, kreativitou a tvorbou novinárskych výstupov riešenej problematiky.
Zdieľajte článok
Kľúčové slová
bezpečná škola beseda boj proti extrémizmu nenávistné prejavy
Súvisiace články
A kedy ste naposledy pili vy?
Pitie alkoholu mladými dievčatami – stále tabuizovaná téma, o ktorej sa hovorí málo. Aj odborníci sa zhodujú na tom, že tínedžerky sa v pití alkoholu emancipovali a vyrovnali chlapcom.
O nenávistných prejavoch na internete na nezvyčajnej škole
25. Jun 2018 o 14:00

Škola sa orientuje na lesnícke vzdelávanie a pozitívne chápanie ochrany prírody a tiež na cestovný ruch.

O nenávistných prejavoch na internete na nezvyčajnej škole

Extrémizmus a nenávistné prejavy na sociálnych sieťach nie sú práve najpríjemnšie témy pre deti. Ide ale o problematiku, ktorá sa týka nás všetkých a najlepším spôsobom informovania je osobné stretnutie a vzájomná interakcia. A kde najlepšie začať? No predsa so zvedavými a “ukecanými” deťmi, ktoré svojimi neprikrášlenými názormi vedia povedať veci, ktoré dospelí často nevyslovia.

Odbor prevencie kriminality dostal pozvanie priamo od riaditeľa Základnej školy s materskou školou Maximilána Hella Štiavnické Bane Pavla Michala. S radosťou sme prijali, pretože sa tu ako na jedinej základnej škole na svete vyučuje predmet Sokoliarstvo, poľovníctvo a lesníctvo. Bola to pre nás jedinečná šanca, pretože nielen my sme boli poučiť deti o extrémizme, ale aj oni poučili nás – o svojich predmetoch, okolí a zvieracích obyvateľoch, ktorí tam s nimi žijú v unikátnej symbióze.

Škola sa orientuje na lesnícke vzdelávanie a pozitívne chápanie ochrany prírody a tiež na cestovný ruch vyučovaním predmetu Geografia cestovného ruchu. Dôraz kladú aj na vyučovanie cudzích jazykov (anglický a ruský) a informatiky. Nachádza sa tu jedna z najmodernejších multimediálnych učební na Slovensku – jazykové laboratórium. Žiakom a ostatným deťom ponúkajú bohatú záujmovú činnosť

Súčasťou školy je aj sokoliarsky areál s pernatými dravcami.  Žiaci, ktorí sa venujú sokoliarstvu, majú možnosť cestovať po celom Slovensku a navštívili už viaceré krajiny – Taliansko, Belgicko, Veľkú Britániu, Českú republiku, Poľsko, Maďarsko, San Maríno či Vatikán. Venujú sa canisterapii a svetovej novinke avesterapii (terapia pomocou vtákov).

Ako sa hovorí, tí najmenší bývajú tými najaktívnejšími. Ruky strieľali hore pri každej otázke a deti sa nehanbili povedať svoje názory a postrehy. Živo diskutovali s riaditeľom odboru prevencie kriminality Jozefom Halcinom aj s našim kolegom Miroslavom Homolom, ktorý sa im venoval práve s temou nenávistných prejavov na sociálnych sieťach. Pretože už aj takmer každý piatak má založený svoj účet napríklad na Facebooku a mnohí z nich netušia, aké nebezpečenstvá a nástrahy sa tu skrývajú.