Autor
Silvia
... má na starosti komunikačnú a mediálnu agendu, spravovanie sociálnych sietí a webovej stránky odboru prevencie kriminality. Jej pracovná pozícia je okrem koordinácie rôznych aktivít viac-menej podmienená písaním, kreativitou a tvorbou výstupov riešenej problematiky.
Zdieľajte článok
Kľúčové slová
beseda boj proti extrémizmu kampaň Bratislava koncentračný tábor Múzeum holokaustu v Seredi Sereď
Súvisiace články
Predstavili sme dva silné príbehy preživších holokaust
V priestoroch Múzea holokaustu v Seredi sa uskutočnila premiéra dvoch dokumentárnych filmov, ktoré zachytávajú osudy preživších zo Slovenska Alžbety Schickovej a Matildy Hraboveckej.
Pamätné dni sme si pripomenuli aj výnimočnou besedou
Súčasťou celomesačnej aktivity bola aj jedinečná beseda so spisovateľkou a novinárkou, autorkou mimoriadne úspešnej knihy Mengeleho dievča.
Absolvovali sme odborný seminár v Múzeu holokaustu v Seredi
Tretí júlový deň sme si vypočuli prednášku, ktorá bola okrem základných faktov obohatená o dokumenty a informácie pre bežného návštevníka nedostupné.

Písmo: A-| A+

Neuveriteľné príbehy z pracovného tábora očami riaditeľa múzea
27. Apr 2018 o 22:23

Riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi detailne popísal každodenný život z prostredia tábora a nezabudol pridať neuveriteľné skutočné príbehy.

Neuveriteľné príbehy z pracovného tábora očami riaditeľa múzea

Odbor prevencie kriminality si počas celého mesiaca apríl pripomínal, že boj proti extrémizmu nebol dôležitý len v minulosti, ale je nutné sa ním zaoberať aj dnes.

Hlavným cieľom je nasmerovať na problematiku boja proti extrémizmu nielen našich zamestnancov, ale aj ostatných návštevníkov, ktorí si mohli prezrieť galériu fotografií na schodisku v budove Ministerstva vnútra na Drieňovej ulici č. 22 alebo sa zúčastniť na rôznych besedách organizovaných naším odborom. Fotogaléria zobrazovala príbeh príchodu transportovaných ľudí do koncentračného tábora Auschwitz.

Na prvej besede, zameranej na rasovú netoleranciu, bola naším hosťom spisovateľka a novinárka Veronika Homolová Tóthová. Následne sme dňa 26. 4. 2018 privítali riaditeľa múzea holokaustu v Seredi Martina Korčoka

Múzeum holokaustu v Seredi vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora. Toto miesto sa viaže k tragickému obdobiu II. svetovej vojny, kedy bolo mnoho Židov násilne vytrhnutých zo svojich domovov a deportovaných do koncentračných táborov. Tento tábor nie je žiadnou výnimkou, celkovo prešlo jeho priestormi približne 16-tisíc Židov (v období rokov 1941 až 1945), z ktorých väčšina bola zavraždená počas holokaustu. A práve vďaka M. Korčokovi a jeho tímu máme možnosť nahliadnuť do priestorov tábora.

V múzeu môžeme nájsť dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na celom Slovensku. Nachádza sa tu aj jedinečný artefakt v podobe dobytčieho vagóna, v ktorom boli ľudia deportovaní do koncentračného tábora Auschwitz (na fotografii nižšie).


Boli aj zimomriavky

M. Korčok nám detailne popísal každodenný život z prostredia tábora a nezabudol pridať neuveriteľné skutočné príbehy. Atmosféru umocnil prostredníctvom krátkych filmov, ktoré sa skladali zo spomienok dvoch preživších žien z Prešova a Bánoviec nad Bebravou.

Išlo o predpremiéru dvoch z približne štyridsiatich filmov (doteraz vyrobených), ktoré pripravil M. Korčok a jeho tím a ktorých slovenská premiéra sa ešte len očakáva. Prednáška u prítomných zanechala silný dojem, o čom svedčí aj záujem o raiditeľove odpovede v diskusii. 

Podujatie sa konalo pod záštitou generálneho riaditeľa sekcie verejnej správy MV SR Adriána Jenča.

chatIcon