Autor
Silvia
... má na starosti komunikačnú a mediálnu agendu, spravovanie sociálnych sietí a webovej stránky odboru prevencie kriminality. Jej pracovná pozícia je okrem koordinácie rôznych aktivít viac-menej podmienená písaním, kreativitou a tvorbou výstupov riešenej problematiky.
Zdieľajte článok
Kľúčové slová
boj proti extrémizmu prevencia kriminality Múzeum holokaustu v Seredi seminár
Súvisiace články
Predstavili sme dva silné príbehy preživších holokaust
V priestoroch Múzea holokaustu v Seredi sa uskutočnila premiéra dvoch dokumentárnych filmov, ktoré zachytávajú osudy preživších zo Slovenska Alžbety Schickovej a Matildy Hraboveckej.
Neuveriteľné príbehy z pracovného tábora očami riaditeľa múzea
Riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi detailne popísal každodenný život z prostredia tábora a nezabudol pridať neuveriteľné skutočné príbehy.
Absolvovali sme odborný seminár v Múzeu holokaustu v Seredi
04. Jul 2019 o 14:00

Tretí júlový deň sme si vypočuli prednášku, ktorá bola okrem základných faktov obohatená o dokumenty a informácie pre bežného návštevníka nedostupné.

Absolvovali sme odborný seminár v Múzeu holokaustu v Seredi

Holokaust je mimoriadne náročná téma a človek by si mohol povedať, že v lete sa netreba zaťažovať smutnými príbehmi. Avšak, ľudí, ktorí boli nútení žiť, pracovať a trpieť v seredskom pracovnom tábore (a nielen tam) počas II. svetovej vojny, sa nikto nepýtal, či sa im chce na toto miesto ísť. A už vôbec nikomu nezáležalo na tom, či je leto alebo zima. Aj my sme sa vybrali na odborný seminár do Múzea holokaustu v Seredi, napriek tomu, že sa práve začali veľké letné prázdniny.

Tretí júlový deň si zamestnanci odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR, krajskí koordinátori prevencie kriminality a pracovníci Národného projektu „Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete“ vypočuli zaujímavú prednášku, ktorá bola okrem základných faktov obohatená o premietanie dokumentov a informácie pre bežného návštevníka nedostupné.

Múzeum vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi a jeho úlohou je podať autentické svedectvo o tragickom období riešenia židovskej otázky na Slovensku počas II. svetovej vojny. Z vystavených artefaktov nás veľmi zaujal skutočný dobytčí vagón, ktorým deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz. Verili by ste tomu, že sa do neho vošlo viac ako osemdesiat ľudí, ktorí museli prežiť niekoľkodňovú cestu bez jedla, vody a možnosti sadnúť si?

Atmosféra z minulosti tu dýcha na každom kroku, najmä pohľad na pracovné dielne či ubytovacie priestory, ktoré sú vernou kópiou tých skutočných.

Ďalšou veľmi emotívnou časťou prednášky bola fotografická výstava riaditeľa múzea Martina Korčoka s názvom Svedectvá preživších. Zachytáva osoby i miesta spojené s tragickými vojnovými udalosťami. Výstava je doplnená o krátke filmové dokumenty o ľuďoch a miestach z fotografií a my sme si jeden spoločne pozreli. Pre verejnosť je dostupná do 5. augusta 2019.

Prevencia kriminality medzi iným zahŕňa boj proti extrémizmu, ktorý sa aj v súčasnosti neustále objavuje medzi nami. Jednou z foriem extrémizmu je tiež antisemitizmus, alebo inak povedané nenávisť voči Židom. Nie je to však len nenávisť voči tomuto národu, svoje o nej vedia rôzne skupiny ľudí. Či už ide o farbu pleti, iné vierovyznanie, sexuálnu orientáciu alebo iný svetonázor – nesmieme dovoliť, aby extrémizmus dostal priestor. Ako môže skončiť? O tom sa môžeme presvedčiť aj v seredskom múzeu. 

chatIcon