Autor
Silvia
Silvia Škanderová má na starosti komunikačnú a mediálnu agendu, spravovanie sociálnych sietí a webovej stránky odboru prevencie kriminality. Študovala žurnalistiku, preto je jej pracovná pozícia okrem koordinácie rôznych aktivít viac-menej podmienená písaním, kreativitou a tvorbou novinárskych výstupov riešenej problematiky.
Zdieľajte článok
Kľúčové slová
obete trestných činov obchodovanie s ľuďmi anjelský pas
Súvisiace články
Ako identifikovať prípad obchodovania s ľuďmi?
Novodobé otroctvo neobchádza ani Slovensko, a preto je dôležité chrániť sa pred ním. Prvým krokom je prevencia a tým ďalším správne používanie informácií v praxi.
Patríme k najúspešnejším krajinám v boji proti obchodovaniu s ľuďmi
20. Jul 2017 o 11:00

Slovensko sa už po siedmy raz zaradilo medzi tých najlepších.

Patríme k najúspešnejším krajinám v boji proti obchodovaniu s ľuďmi

Zástupcovia americkej administratívy každoročne hodnotia činnosť a výsledky jednotlivých krajín v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Slovensko sa už po siedmy raz zaradilo medzi tých najlepších. Vyplýva to zo Správy o obchodovaní s ľuďmi za rok 2017.

Túto informáciu potvrdili odboru prevencie kriminality zástupcovia Veľvyslanectva USA na Slovensku. Prítomní rozoberali predovšetkým čerstvo pripravenú aktivitu, ktorá je dôležitá najmä vo vzťahu k mladým ľuďom, ktorí cestujú do zahraničia – Anjelské pasy. Nevyhli sa ani hodnoteniu minulým úspešným akciám a celé stretnutie sa nieslo v priateľskom tóne.

Zo správy pre našu krajinu vyplývajú opatrenia, ako napríklad dôraznejšie vyšetrovanie, stíhanie a odsudzovanie páchateľov, posilnenie vzdelávania a budovania kapacít pre vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov so zameraním sa na obeť, zlepšenie právneho poradenstva poskytovaného obetiam či školenie v oblasti proaktívneho prístupu k identifikácii obetí medzi zraniteľnými osobami.

Mal by sa tiež zlepšiť zber dát o slovenských obetiach obchodovania s ľuďmi v zahraničí a zahraničných obetiach obchodovania s ľuďmi na Slovensku.

Tému zastrešuje Ministerstvo vnútra SR a národným koordinátorom pre oblasť boja proti obchodovaniu s ľuďmi je štátny tajomník ministerstva vnútra Rudolf Urbanovič.

chatIcon