Autor
Silvia
... má na starosti komunikačnú a mediálnu agendu, spravovanie sociálnych sietí a webovej stránky odboru prevencie kriminality. Jej pracovná pozícia je okrem koordinácie rôznych aktivít viac-menej podmienená písaním, kreativitou a tvorbou výstupov riešenej problematiky.
Zdieľajte článok
Kľúčové slová
obete trestných činov obchodovanie s ľuďmi workshop
Súvisiace články
Do Liptovského Mikuláša sme priniesli „novodobé otroctvo“
V roku 2017 to bol už tretí ročník podujatia v rámci cyklu „Maratón boja proti obchodovaniu s ľuďmi“. Všetkým študentom sme rozdali aj naše anjelské pasy.
Vianočný punč, scénka ochotníckeho divadla a „pokec“ so seniormi
Primárnym cieľom tohto podujatia bolo poskytnúť starším občanom informácie o tom, ako sa nestať obeťou trestných činov.

Písmo: A-| A+

Tovar, ktorý do výkladov v žiadnom prípade nepatrí
14. Dec 2018 o 14:00

Zážitkový workshop bol primárne určený cieľovej skupine študentov od 14 do 18 rokov.

Tovar, ktorý do výkladov v žiadnom prípade nepatrí

Ako zaujať čo najväčší počet ľudí? Najlepším a dlhodobým spôsobom je „šoková terapia“. Obchodovanie s ľuďmi nie je len otázka minulosti, súčasní obchodníci sú sofistikovaní a vo svojej práci veľmi vynaliezaví. Ak chceme na riziká upozorniť najmä mladých ľudí, ktorí často cestujú za prácou do zahraničia, musíme ich postaviť tvárou v tvár krutej realite. Do výkladu reštaurácie sme postavili fiktívne obete trestných činov – a zabralo to.

Zážitkový workshop, ktorý je súčasťou Národného projektu „Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete“, bol primárne určený cieľovej skupine študentov od 14 do 18 rokov. Cieľom však bolo zaujať aj náhodných okoloidúcich. Podujatie s názvom „Môže sa to stať aj vám“ sa konalo 13. decembra 2018  pred reštauráciou Korzo na Hviezdoslavovom námestí v bratislavskom Starom Meste.


Veľké okná reštaurácie organizátorom poskytli dostatočný priestor na vyzdvihnutie témy. Úlohou tohto zážitkového workshopu bolo odovzdať vybranej skupine študentov a mladých ľudí informácie o tom, ako sa nestať obeťou obchodovania s ľuďmi. Odbor prevencie kriminality na akciu v rámci vyučovania pozval niekoľko tried prvých ročníkov stredných škôl. Študentov a okoloidúcich v prvom rade zaujala dynamická zvuková slučka s najdôležitejšími faktami o problematike, ktorú dookola púšťal DJ.


O samotnej téme deckám v mrazivej zime porozprával riaditeľ odboru prevencie kriminality Jozef Halcin, ktorý ich vtiahol aj do živej diskusie. Upozornil ich na fakt, že vo výklade sú mladí ľudia, ktorí predstavujú rôzne typy obetí obchodníkov s ľuďmi – obete sexuálneho vykorisťovania, nútenej práce, žobrania alebo sobáša.


Prítomní od hostesiek v tematických tričkách dostali brožúrky a malé občerstvenie. Na workshope sa zúčastnili aj médiá, ktoré o podujatí informovali v spravodajských reportážach. Najväčším zadosťučinením bol záujem mládeže, pedagógov aj náhodných ľudí. Kládli otázky, sami odpovedali prednášajúcemu a nebáli sa vyjadriť svoj názor ani pred televíznymi kamerami. Národný projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu.

chatIcon