Autor
Silvia
... má na starosti komunikačnú a mediálnu agendu, spravovanie sociálnych sietí a webovej stránky odboru prevencie kriminality. Jej pracovná pozícia je okrem koordinácie rôznych aktivít viac-menej podmienená písaním, kreativitou a tvorbou výstupov riešenej problematiky.
Zdieľajte článok
Kľúčové slová
Národný projekt beseda prevencia kriminality obchodovanie s ľuďmi pomoc obetiam
Súvisiace články
Na kus reči o prevencii kriminality nielen so študentmi
Tentoraz sme s prednáškami zamierili na univerzitu v Trnave aj na malacké gymnázium.
O nástrahách obchodovania s ľuďmi s Asseco Central Europe
Pre firmu, ktorá sa zaoberá informačnými technológiami, môžu byť informácie k problematike obchodovania s ľuďmi veľmi užitočné.
S netypickým „tovarom“ vo výklade sme zavítali aj na východné Slovensko
Workshop má informovať verejnosť a predovšetkým mládež odchádzajúcu za prácou do zahraničia o tom, že opatrnosť nikdy nie je na škodu.

Písmo: A-| A+

Pomoc obetiam je od novembra zameraná aj na obete obchodovania s ľuďmi
04. Nov 2019 o 15:30

Verejnosť sa bude môcť informovať o obchodovaní s ľuďmi na všetkých kontaktných bodoch. Jednou z prvých preventívnych aktivít bola prednáška v Krompachoch.

Pomoc obetiam je od novembra zameraná aj na obete obchodovania s ľuďmi

Pomoc Informačných kancelárií pre obete trestných činov nachádzajúcich sa v každom krajskom meste na Slovensku je zameraná na päť cieľových skupín. Od začiatku fungovania Národného projektu bola pozornosť venovaná predovšetkým obetiam z radov seniorov. Od novembra 2019 sa však verejnosť bude môcť u pracovníkov informovať aj o problematike boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Súčasťou Pomoci obetiam sú tiež preventívne aktivity a jednou z prvých v tejto téme bola prednáška v Krompachoch.

O obchodovaní s ľuďmi a jeho nástrahách sa so študentmi stredných škôl rozprávame počas celého roka, no táto aktivita odštartovala oficiálny začiatok pomoci obetiam priamo na kontaktných bodoch a aktivitách prislúchajúcim ich činnosti. Obetiam a potenciálnym obetiam budú poskytnuté základné informácie a sprostredkovaná pomoc prostredníctvom pomáhajúcich organizácií.

Ide o jednu z hlavných tém odboru prevencie kriminality, ktorý v rámci rezortu Národný projekt realizuje. Jeho gestorom je riaditeľ odboru Jozef Halcin, ktorý bol v polovici októbra hosťom na krompašskej Súkromnej spojenej škole EDURAM. Prednášku v spolupráci so školou pre študentov zorganizoval koordinátor na regionálnej úrovni Košice František Puškár. J. Halcin počas svojej prezentácie študentom rozprával o všetkých temných zákutiach, v ktorých sa môžu obete ocitnúť. Pútavou formou ich zoznámil so štatistikami a reálnymi prípadmi.

Foto: Prednáška pre študentov Súkromnej spojenej školy EDURAM v Krompachoch

Niekoľko besied už k tejto téme zorganizoval a viedol aj bratislavský koordinátor na regionálnej úrovni Miroslav Schlesinger, napríklad pre študentov Spojenej školy Svätej Rodiny v Bratislave. Rovnako boli v rokoch 2018 a 2019 v uliciach Košíc a Bratislavy pripravené zážitkové workshopy, ktorých cieľom je ukázať skutočnú realitu biznisu obchodníkov s ľuďmi pomocou živých sôch. Aj keď o tejto téme informujeme všetky cieľové skupiny, najohrozenejšími sú práve mladí ľudia a študenti odchádzajúci za prácou alebo zábavou do zahraničia. Ak nepoznajú súvislosti a nemajú dostatok vedomostí, môžu sa stať ľahko dostupnou korisťou profesionálov v tomto neslávne známom „obore“.

Foto: Prednáška pre študentov Spojenej školy Svätej Rodiny v Bratislave

Tím celoslovenských pracovníkov informačných kancelárií tiež absolvoval s J. Halcinom vstupnú prednášku, z ktorej môžu čerpať najaktuálnejšie štatistické údaje a všetky základné informácie k téme.

Foto: Prednáška o obchodovaní s ľuďmi pre pracovníkov Národného projektu