Jednou z tabuizovaných tém je novodobý fenomén pitia alkoholu mladými dievčatami. Jeho jediný cieľ je rýchlo a čo najviac sa opiť a spája sa s neplnoletou dievčenskou populáciou. Túto problematiku svojím spracovaním ako prvé na Slovensku otvorilo občianske združenie Športom proti drogám a na projekte sa aktívne podieľa aj odbor prevencie kriminality a Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie.

Aktuálne prieskumy potvrdzujú, že potreba nadmerného pitia alkoholu narastá u stále mladších tínedžerov a výnimkou často nie sú ani deti vo veku od desať do jedenásť rokov. Ochutnať alkohol chce pravdepodobne skúsiť skoro každý mladý človek. Kde je však hranica medzi skúšaním a pravidelným pitím? Kedy sa prelomí? A aké následky si nesú ženy, ktoré počas tínedžerských alkoholových experimentov zažili aj iné traumy? Na tieto otázky sa snažili nájsť odpovede tvorcovia výchovno-vzdelávacieho filmového projektu pre mládež „Čo sme si, to sme si, vypime si? Dievčatá…“. Autorom námetu je Jaroslav Malchárek a na režisérsku stoličku si sadla Jana Pirohová.

Súčasťou tohto projektu je aj krátky dokumentárny film s názvom „Až do dna…“, ktorého premiéra a slávnostný krst sa konali 26. marca 2018 v bratislavskom Kine Lumière pod moderátorskou taktovkou Kataríny Brychtovej. Krstnými rodičmi sa stali naozaj zvučné mená – slovenský reprezentant v atletike Ján Volko a jeho trénerka Naďa Bendová, raper KALI, šéfredaktorka časopisu Slovenka Mária Miková a klinická psychologička Alica Kantorková.

Pred samotným premietaním sa uskutočnila aj tlačová konferencia. Na nej odpovedali zástupcom médií spomínaní krstní rodičia, autor námetu, režisérka a riaditeľ odboru prevencie kriminality Jozef Halcin.

Dokument si pozrelo viac ako dvesto pozvaných hostí, medzi ktorými boli zástupcovia odbornej verejnosti a študenti z bratislavských škôl. Práve mladí ľudia a odborníci sú cieľovou skupinou, pre ktorú je projekt určený. Náš odbor bude v blízkej dobe bezplatne distribuovať viac ako tristo DVD do škôl a vzdelávacích zariadení v pôsobnosti Ministerstva vnútra SR, keďže projekt má potenciál zefektívniť tematické aktivity v školskom prostredí aj mimo neho – napríklad ako výchovná pomôcka pre rodičov.

Prostredníctvom skutočných príbehov dievčat, ale aj výpovedí renomovaných odborníkov môžeme vidieť príčiny a vážne následky takéhoto pitia najmä po zdravotnej a sociálnej stránke. Film otvára dôležitú tému úlohy rodiny a spoločnosti ako kľúčového faktora pri formovaní postojov dieťaťa a tému predaja alkoholu neplnoletým konzumentom. Autori chcú aj takýmto spôsobom otvoriť oči rodičom – aby si uvedomili, že ich úloha pri tvorení hodnotového rebríčka a osobnosti ich detí je nezastupiteľná.

Súčasťou filmovej trilógie sú dva doplnkové dokumenty, ktoré sa dotýkajú témy vplyvu pitia alkoholu počas tehotenstva na vývin plodu a riziká pitia alkoholu z neoverených a nelegálnych zdrojov.

Foto: Milan Krupčík, Roman Skyba

(sš)